Lietuvos žinios, 2013-09-10

Hierarchija įmonėse nestabdo procesų, kol nesama pernelyg daug tarpinių grandžių. Specialistai pataria, į ką reikėtų atsižvelgti, prieš kuriant įmonėje masyvias hierarchines struktūras.

Lietuvoje svečiavęsis lietuvių kilmės verslininkas Johnas Mackas, pastaruosius septynerius metus gyvenantis Kinijoje ir turintis 20 metų kompanijų valdymo patirties, teigė pastebėjęs, kad Lietuvos kompanijose esama per daug tą pačią funkciją atliekančių darbuotojų. Nors taip, anot jo, sukuriama darbo vietų, tačiau įmonės sąnaudos auga ir krenta konkurencingumas rinkoje. Pašnekovo teigimu, kinų įmonių organizacinė struktūra yra itin „liesa“ – ten, priešingai nei Lietuvoje, nėra tiek daug hierarchijos lygių, tokių kaip pavaduotojai, vidutinio lygio vadovai ir pan.

Tačiau personalo atrankų įmonės „Amston“ vyresnioji konsultantė Lina Grigaliūnaitė pasakojo per savo darbo patirtį susidūrusi ir su itin „plokščiomis“, ir gana daug tarpinių grandžių turinčiomis įmonėmis. Tad sakė negalinti teigti, kad Lietuvos įmonės išsiskiria savo vidaus hierarchija.

Anot jos, hierarchija įmonės struktūroje pati savaime nėra blogis, o struktūrų skirtumus galima pastebėti ne vien lietuviško, bet ir užsienio kapitalo organizacijose. Pašnekovės teigimu, labiausiai įmonei tinkanti struktūra priklauso ir nuo verslo srities specifikos, ir nuo įmonės gyvenimo tarpsnio.

Priklauso nuo įmonės amžiaus

L.Grigaliūnaitės teigimu, neseniai veiklą pradėjusioms ar nedidelėms įmonėms labiau tinka „plokščia“ struktūra, nes jos turi būti lanksčios, gebančios greitai kisti, kad išliktų dinamiškoje verslo aplinkoje.

„Pavyzdžiui, mūsų įmonėje dauguma darbuotojų atlieka daugiau nei vieną funkciją, nes tai leidžia efektyviau išnaudoti turimus resursus. Taip pat tai yra tam tikra darbuotojų skatinimo forma, sudaranti sąlygas užsiimti įvairesne veikla, lavinti kitus įgūdžius. Tuo tarpu rinkoje įsitvirtinusioms ar didelio tikslumo reikalaujančią veiklą vykdančioms įmonėms tampa svarbi kontrolės funkcija – dėl to kuriamos tarpinės grandys, užtikrinančios priimamų sprendimų teisingumą ir sumažinančios klaidos tikimybę“, – sakė pašnekovė.

Jos teigimu, aukštesnė struktūra naudinga ir tais atvejais, kai darbuotojų atliekamas darbas reikalauja pakankamai didelio vadovų dėmesio. „Įsivaizduokime didžiulį pardavimo departamentą, kurio darbuotojai dėl tam tikrų sprendimų turi gauti vadovo pritarimą. Jei departamentas neskirstomas į smulkesnes grupes ir nepaskiriami tarpinės grandies vadovai, darbuotojai turi ilgiau laukti vadovo sprendimo, o laukimas versle neretai tolygus nuostoliui“, – paaiškino L.Grigaliūnaitė.

Turi padėti dirbti

Tomas Jocius, VšĮ „Lyderystės ir verslo akademija“ vadovas pabrėžė, kad hierarchija – tiek formali, tiek neformali – kompanijose yra neišvengiama. Tačiau ji vertinga tiek, kiek padeda veikti efektyviau. „Kuo hierarchinių grandžių daugiau, tuo ilgiau užtrunka priimti sprendimus, įgyvendinti pokyčius. Kita vertus, jei kompanijoje procedūros labai standartizuotos, net daug grandžių gali veikti efektyviai“, – sakė T.Jocius ir pabrėžė, kad hierarchijos efektyvumas taip pat priklauso nuo verslo modelio bei dydžio.

Pašnekovo manymu, kai kuriose kompanijose per daug hierarchinių laiptelių atsiranda dėl didelio noro kontroliuoti ir per mažo pasitikėjimo žmonėmis. Anot jo, verta pagalvoti, dėl kokios pinigų sumos vidutinės grandies vadovas gali priimti sprendimus su niekuo nepasitaręs, kiek jis turi laisvės priimti sprendimus ir veikti, kiek laiko sugaišta pildydamas įvairias ataskaitas ir atsiskaitydamas, palyginti su tiesioginių funkcijų vykdymo laiku.

„Kai apsvarstote šiuos klausimus, tada ir paaiškėja, ar samdomos tik darbo rankos, ar kartu ir žmogaus kūrybiškumas, idėjos, atsakomybė. Jei dėl kiekvienos idėjos ar sprendimo reikia gauti aukštesnio vadovo pritarimą, taip sugaištama laiko, o pavaldinys mokosi neprisiimti atsakomybės, nes viskam pritaria aukštesnis vadovas“, – sakė T.Jocius. Jo teigimu, tokiu būdu vien dėl sprendimams priimti skirto laiko kompanija gali tiesiog pražiopsoti daug galimybių.

T.Jocius pabrėžė, kad kuo greičiau keičiasi verslo aplinka, tuo sparčiau verta reaguoti į pokyčius, priimti sprendimus ir atlikti veiksmus. Jei kompanija siekia nuolat augančių rezultatų, didelė hierarchinė struktūra, jo nuomone, nepadeda.

„Nuvertėjusios“ pareigybės

L.Grigaliūnaitė sutiko, kad darbuotojų pareigų pavadinimai kartais sukuria hierarchijos iliuziją – šandien tapo populiaru įvairias pareigybes vadinti vadovais arba projektų vadovais. „Manau, viena iš to priežasčių – “nuvertėjęs” vadybininko pozicijos pavadinimas. Vyrauja bendra nuostata, kad bet kas gali būti vadybininku. Taigi, norėdamos įvertinti labai gerai dirbantį darbuotoją arba darbo skelbimu sudominti aukštesnę kvalifikaciją turintį kandidatą, įmonės yra priverstos galvoti įmantrius pavadinimus, nors realaus vadovavimo tose pozicijose kartais ir nebūna“, – svarstė pašnekovė.

Bendraudama su kandidatais atrankos metu ji sakė pastebinti, kad kai kuriems jų svarbu, kaip skambės užimamos pareigos, tuo tarpu kita dalis kandidatų daugiau dėmesio skiria darbo turiniui. L.Grigaliūnaitė pabrėžė, kad nė vienas variantas nėra klaidingas. „Žmogus yra paslaptinga būtybė ir jo motyvacija priklauso nuo labai daug veiksnių. Dėl to yra svarbu atsižvelgti į kiekvieną žmogų ir jo poreikius, tačiau tuo pat metu negriauti bendros tvarkos“, – paaiškino ji.

Šaltinis: http://lzinios.lt/lzinios/print.php?idas=162911

Siųsti CV