Liaudies išmintis byloja „Gera prekė pati save giria.“

Darbo rinkoje kiekvienas esame prekė. Būtų idealu, jei darbdavys iš pirmo žvilgsnio suprastų, kad ji gera, ir čiuptų nesiderėdamas. Tačiau realybė visai kitokia.

Paruoškite namų darbus

Kiekvienas pokalbis dėl darbo yra unikalus. Kandidatai, neperėję atrankos, teigia, kad maža atitikti visus reikalavimus, nurodytus skelbime. Svarbiausia numatyti ar pajusti, ko reikia konkrečiu atveju. Ne kiekvienam duota aiškiaregystės dovana, tad kaip tai padaryti? Pradėkite nuo namų darbų!
Nemanykite, kad šis etapas liko mokykloje ar universitete. Kuris kandidatasbus patrauklesnis: tas, kuris ateis sukaupęs patirtį, ar tas, kuris, be solidžios patirties, dar turės puikų supratimą, kuo užsiima įmonė, žinos, kokie jos tikslai ir netgi pasiūlys, kaip juos pasiekti?
Tad prieš žingsniuodami į pokalbį mažų mažiausiai išstudijuokite įmonės tinklalapį, perskaitykite naujausias žinias apie ją spaudoje, pasidomėkite, ar ji moki, paklausinėkite, kokių gandų girdėjo pažįstami. Nevenkite pasidairyti vadovų ar būsimų kolegų socialiniuose tinkluose. Iš to, kaip žmonės elgiasi neoficialioje aplinkoje, galima daug sužinoti. Gal tai padės numatyti, su kokiais žmonėmis bendrausite ir ko iš jūsų tikisi? Juk dirbti su bendraminčiais ir smagiau, ir lengviau. O gal pastebėsite, kad turite bendrų pomėgių? Subtili užuomina per pokalbį gali sumažinti įtampą ir net nutiesti tiltus į ateitį.

Susikurkite solidų CV

Vis dažniau kalbama, kad būsi pastebėtas, jei išsiskirsi iš minios. Kad patektum į darbo pokalbį ir galėtum sužavėti savo talentais ir gebėjimais, reikia pereiti „popierinę“ atranką. Būtent CV ir motyvacinis laiškas yra vizitinė kortelė, padėsianti atverti darbdavio duris. Tačiau kaip į save atkreipti dėmesį, juk daugelis naudojasi tais pačiais CV šablonais, o ir privalomi punktai visuose vienodi.
Kurdami gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką, būtinai atsižvelkite į konkrečią įmonę, įsigilinkite, kokio specialisto jai reikia, ir pasistenkite, kad tai atsispindėtų jūsų CV. Pateikite ne tik buvusių darboviečių ir pareigų sąrašą, bet ir pasiekimus, asmenines savybes – visa, kas gali būti naudinga trokštamam darbui gauti. Turintiesiems mažiau darbo patirties verta paminėti kitą veiklą: gal dirbote savanoriu, o gal dalyvavote projektuose, kurie jums davė daug naudingos praktikos? Jei ko nors nemokate, nerašykite, nes per pokalbį melas greitai paaiškėja, o sukurtas neigiamas įvaizdis gali visiems laikams užverti svajonių darbo duris.
Nesupainiokite CV ir motyvacinio laiško. Gyvenimo aprašymas turi būti paprastas ir aiškus, kad vos užmetęs akį darbdavys galėtų rasti pagrindinę informaciją apie jus. Patogiausia, jei jis ne ilgesnis nei 1 puslapis. Motyvaciniame laiške argumentuotai išdėstykite, kodėl būtent jūs tinkate šiam darbui, remkitės CV informacija, galite plačiau paaiškinti, kodėl gyvenimo aprašyme paminėtas vienas ar kitas punktas, tačiau neišsiplėskite. Dabar rekomenduojama į CV įtraukti trumpą prisistatymą apie save (iki 3 sakinių), o motyvacinį laišką siųsti tik tada, jei prašoma.
Prieš siųsdami dokumentus nepamirškite jų dar kartą perskaityti ir patikrinti, ar nėra klaidų.

Repetuokite pokalbį

Ruošdamiesi pokalbiui parepetuokite prisistatymą. Jis turi būti trumpas, bet aiškus ir informatyvus, kitaip sakant, jei jį supras jūsų mažametis ar senelė – tikslas pasiektas. Galima tokia prisistatymo schema: 1. Apibūdinti problemą; 2. Pateikti galimą sprendimą; 3. Paminėti tikėtiną (ar gautą) rezultatą. Pavyzdžiui: „Ankstesnėje darbovietėje ieškojau naujų klientų, derėjausi dėl bendradarbiavimo sąlygų, kad šios tenkintų abi puses. Mano darbo rezultatas – padidėjęs kompanijos užsakymų skaičius.“
Taip pat nepamirškite, kad turite tiksliai žinoti, kodėl trokštate šio darbo. Prisiminkite viską, ką sužinojote apie įmonę, ir jos tikslus įtraukite į savo prisistatymą. Gal jūs svajojate tapti geriausiu pardavimo vadybininku, o būtent šioje kompanijoje matote didžiausias galimybes tobulėti ir siekti svajonės. Pateikite pavyzdį, kaip ketinate tą padaryti.
Prisistatydami darbdaviui paminėkite, kokių naudingų savybių turite konkrečioms pareigoms užimti. Prisiminkite realių pavyzdžių ar situacijų, kuriose atsiskleidė šios savybės. Neužmirškite jų prisistatydamas – tai įrodys, kad jūs ne tik mokate motyvuotai priimti sprendimus, bet ir aiškiai dėstyti mintis, gebate surasti išeitį iš situacijos.
Apgalvokite stipriąsias ir silpnąsias savo savybes. Stipriąsias pabrėžkite, o paklausti apie trūkumus turėkite motyvuotą atsakymą, kaip juos paversti privalumais arba kaip ketinate toje srityje patobulėti.
Ir svarbiausia – kokią naudą įmonei suteiksite? Pavyzdžiui, tik dėliosite dėžutes į lentynėles ar sukursite sistemą, kaip patogiau jas išdėlioti, surasti ir greičiau pristatyti klientams? Kuo didesnę naudą įmonei pasiūlysite, tuo bus patrauklesnė jūsų kandidatūra, tuo didesnio atlygio galėsite tikėtis.

Pirmo įspūdžio galia

Pirmasis įspūdis (kuriam lemiamos reikšmės turi įvaizdis) susidaromas vos per 2 sekundes, tad ką galima nuveikti per tiek laiko? Jų užtenka ne tik pademonstruoti nepriekaištingą aprangos stilių, bet ir maloniai nusišypsoti, pasisveikinti ir prisistatyti visu vardu ir pavarde. Etikos specialistai teigia, kad asmens įvaizdis nėra tik jo išvaizda. Jį sudaro dar keli kriterijai: audialinis, kinestetinis ir diskretiškumas. Vizualinis kriterijus (arba vadinamoji išvaizda) yra ne tik apranga, šukuosena, bet ir šypsena, laikysena, eisena. Norintiesiems palikti gerą įspūdį patariama ne tik tvarkingai apsirengti, bet ir šypsotis, užmegzti akių kontaktą. Pirmajam pokalbiui pasirinkite tokius drabužius, su kuriais kasdien eitumėte į darbą. Jei nežinote, ar jūsų stilius tinkamas, pašnipinėkite iš anksto, kaip rengiasi tos įmonės darbuotojai.
Audialiniam kriterijui priklauso viskas, ką galime išgirsti. Galbūt ne visi turi malonų balso tembrą, kuris iškart sužavi, tačiau aiški, mandagi, taisyklinga kalba taip pat labai svarbu.
Kinestetinis kriterijus bene pats svarbiausias, nes nusako, kaip kitas žmogus su tavimi jaučiasi. Būna, žmogų vos pamatai ir supranti, kad biolaukai nesutampa, būna, kad negali nuo jo atsitraukti. Sunku valdyti simpatijos kitam jausmą, tačiau šypsena, malonus bendravimas, draugiškumas ir šiluma gali atverti net sunkiai užsklęstas duris.
Diskretiškumas – paskutinė jūsų įvaizdžio dėlionės detalė. Pašnekovas, įvertinęs anksčiau minėtus kriterijus, nusprendžia, ar esate vertas pasitikėjimo tapti jo komandos nariu. Tad per pokalbį visais veiksmais leiskite suprasti, kad esate patikimas žmogus.
Beje, dar prieš eidami į pokalbį susitvarkykite feisbuko ar kitų socialinių tinklų profilius. Nepamirškite, kad jei jūs galite pasidomėti darbdaviu, šis taip pat gali pasmalsauti apie jus.

Klausimai darbdaviui

Sulaukę momento, kai pasiteiraujama, ar turite klausimų, nepraleiskite progos daugiau sužinoti apie pareigas, įmonę, kolegas. Išsiaiškinkite, koks bus darbo pobūdis. Jei skelbime parašyta „darbas su klientais“, pasidomėkite, kokie jie (Lietuvos ar užsienio), kokiu būdu su jais bendraujama, kaip dažnai ir pan. Neklauskite to, kas parašyta skelbime.
Taip pat naudinga pasidomėti, kodėl būtent šioje įmonėje dirba vadovas, kokie įmonės ateities planai. Tai padės išsiaiškinti, kokios įmonės vadovo vertybės, turėsite progą jas palyginti su savosiomis. Dėl kokių priežasčių ieško naujo žmogaus, kodėl neįtiko prieš tai buvęs darbuotojas – turėsite progą pasimokyti iš svetimų klaidų. Ko iš jūsų tikisi per bandomąjį laikotarpį? Jei jaučiate, kad pokalbis vyksta jūsų trokštama linkme, galite paprašyti, kad papasakotų ar parodytų būsimą darbo vietą.
Dažnai pats opiausias klausimas būna susijęs su atlyginimu. Jei darbdavys nepateikia savo pasiūlymo, o klausia, kiek jūs norėtumėte uždirbti, pasiteiraukite, ar yra kokios nors ribos. Jei vis tiek klausia jūsų nuomonės, nurodykite savas ribas (nuo iki), pasakykite, ar tokios sumos tikitės į rankas.

Vilma Šeštavickaitė – Amston personalo atrankų projektų vadovė.

Siųsti CV